NOWY LEXUS STRUCTURAL BLUE

Przyroda potrafi czarować kolorami, sprawiając, że zatrzymujemy się w niemym podziwie. Lexus także chce zachwycać, dlatego stworzył oszałamiająco piękny nowy odcień lakieru, który odróżni Lexusa LC, nasze luksusowe coupé, od każdego innego samochodu na drodze.

 • 2018 lexus lc blue natures brilliance

  UCHWYCONE PIĘKNO NATURY

  Structural Blue, bo tak nazywa się ten nowy lakier, to jednak coś więcej niż kolejna pozycja w tabeli kolorów. To wynik badań Lexusa nad zaawansowaną technologią, która umożliwiłaby uzyskanie wykończenia o głębszej barwie i piękniejszym połysku, w kolorze „bardziej niebieskim” niż cokolwiek, co widziała dotąd branża motoryzacyjna.

  Nowy lakier, po raz pierwszy pokazany w 2016 roku na modelach LC podczas wystawy motoryzacyjnej w Genewie, z miejsca stał się prawdziwą sensacją. A teraz trafił do samochodów dostępnych w sprzedaży, wzbogacając zmysłowe coupé Lexusa o jeszcze jeden pierwiastek ekskluzywności i jakości, która bierze się z ręcznego wykończenia.

  Frapujący nowy kolor oferowany jest po raz pierwszy w nowej wersji specjalnej, LC Structural Blue Edition. Jest to seria ściśle limitowana, adresowana do koneserów, którzy doceniają perfekcyjne połączenie zaawansowanych technologii z najwyższymi standardami rzemiosła mistrzów Takumi.

 • 2018 lexus lc blue achieving impossible

  OSIĄGNĄĆ NIEMOŻLIWE

  Opracowania lakieru Structural Blue podjęły się ośrodki techniczne Lexusa w USA i Japonii oraz amerykańska firma VIAVI Solutions Inc., czołowy producent cienkowarstwowych powłok optycznych i pigmentów.

  Structural Blue jest efektem 15-letniej współpracy tych zespołów, podczas której udało się pokonać szereg szczególnych trudności technicznych. Inżynierowie wykorzystali podstawowe właściwości światła, by uzyskać wyjątkowy efekt: kolor, który zdaje się być bardziej niebieski od każdego pigmentu, jaki tylko można sobie wyobrazić.


 

 
  2018 lexus lc blue full width
2018 lexus lc blue inspired by luminance

INSPIRUJĄCA LUMINANCJA

W swoich intensywnych poszukiwaniach nowego koloru zespół czerpał inspirację z natury, szczególnie uważnie badając motyla Morpho, który naturalnie występuje w Ameryce Północnej i Południowej, a znany jest ze swych opalizujących skrzydeł o głębokiej, niebieskiej barwie. W rzeczywistości jednak skrzydła są bezbarwne. Niebieska barwa, którą widzimy, powstaje w wyniku interferencji światła na mikroskopijnej przestrzennej strukturze skrzydeł.

Właśnie takiego efektu poszukiwał Lexus dla swojego lakieru Structural Blue. Aby jednak uzyskać odpowiednio wysoki poziom luminancji i nasycenia, trzeba było opracować nowy rodzaj pigmentu do stosowania wielowarstwowego — co okazało się niezwykle trudne i pracochłonne.

Z początku wydawało się, że zadanie jest zbyt ambitne: oczekiwaną jakość mogła zapewnić dopiero powłoka złożona z 40 odrębnych warstw pigmentu. Jednak zespół nie dał za wygraną i doskonalił proces tak długo, aż pożądany efekt udało się uzyskać w strukturze prostszej, bo siedmiowarstwowej. Taką technologię można już było praktycznie wykorzystać w produkcji ekskluzywnych samochodów.

 • 2018 lexus lc blue time intensive craftsmanship

  PRACOCHŁONNE WYKONANIE

  Nowy lakier powstaje na bazie nowego pigmentu, w procesie produkcyjnym trwającym osiem miesięcy, złożonym z 12 etapów i obejmującym 20 kontroli jakości. Nakładany jest na nadwozie LC w postaci 15-mikrometrowej warstwy między podkładem a powłoką bezbarwną.

  Opalizujące nanostruktury — drobniutkie płatki — zawarte w lakierze sprawiają, że wraz z oświetleniem nieustannie zmienia się jego wygląd. Konwencjonalne lakiery pigmentowe odbijają mniej niż 50 procent padającego światła w postaci widocznej barwy niebieskiej. W przypadku lakieru Structural Blue wskaźnik ten wynosi blisko 100 procent. Do pomalowania jednego Lexusa LC zużywa się łącznie 300 g pigmentu zawierającego 300 miliardów płatków.

  Proces wymaga tak wielkiej staranności, że w jednym dniu roboczym nowoczesna fabryka Motomachi Lexusa jest w stanie wyprodukować tylko dwa egzemplarze samochodu w kolorze Structural Blue.

 • 2018 lexus lc blue experience the lc

  INTERAKTYWNIE ODKRYJ LEXUSA LC STRUCTURAL BLUE

  Nadwozie Lexusa LC Structural Blue Edition, pokryte wyrafinowanym lakierem, kryje w sobie rozwiązania techniczne i wyposażenie najwyższej próby.

  Dostępny jest zarówno model LC 500 z silnikiem V8, jak i LC 500h z samoładującym się napędem hybrydowym Lexusa — Lexus Self-Charging Hybrid. Dopełnieniem zmysłowej stylizacji nadwozia coupé są 21-calowe obręcze kół z kutego stopu lekkiego. Ekskluzywny charakter samochodu znajduje też odzwierciedlenie w nakładkach na progi z włókien węglowych.

  Wnętrze kabiny utrzymane jest w tonacji niebieskiej bryzy, uzyskanej dzięki oryginalnej kompozycji: półanilinowa tapicerka u góry paneli drzwi, kierownica, deska rozdzielcza i środkowy podłokietnik mają barwę niebieską o pośrednim odcieniu, wysokogatunkowa tapicerka foteli kontrastuje z nimi bielą, a dla obwódki dźwigni zmiany biegów i drapowanej tapicerki z alcantary na drzwiach wybrano żywy pomarańcz. Również podsufitka wykonana jest z alcantary.

 • 2018 lexus lc blue additional features

  DODATKOWE FUNKCJE

  Do innych ważnych elementów wyposażenia należy system Lexus Climate Concierge, który utrzymuje idealną temperaturę i jakość powietrza w kabinie, system nawigacji Lexus Premium Navigation, Lexus Safety System + oraz 13-głośnikowy system audio Mark Levinson.

  LC Structural Blue Edition jest już dostępny w ofercie Lexusa i można składać na niego zamówienia.

Next steps